4 հայ զինվոր է զոհվել.
Չորս հայ զինվոր սպանվել է չորեքշաբթի՝ հունիսի 28-ին, 2023 թվականի հունիսի 28-ին ադրբեջանական կրակի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից վիճարկվող անջատական շրջանում: Միացյալ Նահանգների հովանավորությամբ։
«Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հրետանու և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ կրակ են բացել Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների հայկական դիրքերի ուղղությամբ», - ասվում է անջատողականների «Պաշտպանության նախարարության»՝ չորեքշաբթի Twitter-ում տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Ադրբեջանի այս նոր սադրանքի հետևանքով չորս զինվոր է զոհվել», ըստ նույն աղբյուրի։
Ընթացքում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախազգուշացրել է «Հարավային Կովկասում ապակայունացման բարձր ռիսկի մասին»։
«Ես կոչ եմ անում միջազգային հանրությանը գործնական միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունն ապահովելու համար»,- գրել է նա Twitter-ում։
Նախօրեին Ադրբեջանի ՊՆ-ն էր մեղադրել «Ադրբեջանի տարածքում գտնվող ապօրինի զինված հայկական ջոկատներին Աղդամի շրջանում ադրբեջանական բանակի դիրքերի ուղղությամբ կրակ բացելու մեջ՝ վիրավորելով ադրբեջանցի զինվորին»։
Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ը հանդարտության կոչ են անում
Տարածաշրջանում պատմական տերություն, բայց վիճելի ազդեցություն ունեցող, հատկապես ուկրաինական հակամարտության սկսվելուց հետո, Ռուսաստանը չորեքշաբթի հայտարարեց, որ «անհանգստացած է»: